Hadd mutassuk be Önnek, hogyan is épül fel és működik egy riasztórendszer!
Riasztó központ
Ez a berendezés az üzleti- és lakásriasztó rendszerek lelke. Ide futnak be az ezközök jelzései, ide kapcsolódik a kezelőegység és a sziréna is. A központ akkumulátorral rendelkezik, így a betörő által kikapcsolt elektromos hálózat esetén is jelez. Bizonyos típusokkal a védett objektum fűtése, légkondicionálása, a kert öntözőrendszerének előre beprogramozott elindítása, vagy a redőnyök időszakos fel- le mozgatása, stb. is vezérelhető. Áramfogyasztása csekély, működése teljesen zajmentes, mivel mozgó alkatrészt nem tartalmaz, és az emberi egészségre nem ártalmas.
A riasztóközpontnak fontos ismérve a zónaszám, ill. hogy hány partíciós. A zóna az egy hurok, amelyre egy érzékelő telepithető. A riasztóközpontoknál tehát meg van határozva, hogy hány zónát tud kezelni. A maximális zónaszámot - ha kell - zónabővítőkkel érhetjük el. A központ partíció száma azt mutatja, hogy egy egységgel, hány különböző területet tud levédeni.
Érzékelő
Nyitásérzékelő
Két mágneses részből áll. Egyiket a nyílászárók fix részére (ajtótok, ablakkeret), a másikat pedig a mozgó részére kell helyezni. A nyitásérzékelő két része egymástól eltávolodik, a riasztás bekövetkezik. Segítségükkel akár héjvédelmet is ki tudunk alakítani, tehát az Ön lakásának minden nyílászárójára kerül nyitásérzékelő.
Mozgásérzékelők
Lehetnek kiépítési helyük szerint kültéri- vagy beltéri , normál, radaros- vagy, kisállatos, vezetékes vagy vezeték nélküli, függöny- vagy folyosólencsés, vagy a hagyományos különböző fokokat látó mozgásérzékelők. Ami közös bennük, az, hogy az egyik legelterjedtebb érzékelő jelenleg használtak közül. Működési elve, hogy a nyugalomban lévő környezet "hőképéhez" képest a belépő élőlény "hőképe" mindig más. Ennek az érzékelők által megszokott hőképnek a megváltozását érzékeli a passzív infra. Léteznek radaros, vagy kisállatvédett mozgásérzékelőt is. Lehetnek vezeték nélküli, vagy vezetékes kivitelű infrák.
Füstérzékelő
A füstérzékelő a tüzet korai szakaszában érzékeli. Azonban abban az esetben, ha a konyhában szeretjük a húst jól odaégetni, vagy a környezet eleve poros, esetleg párás, vagy füstös helyiséget szeretnénk védeni, célszerűbb a hőérzékelőt alkalmazni! Lángfázissal kezdődő tüzekhez a lángérzékelő (UV, IR) a megfelelő. Vannak olyan érzékelők is, amelyek kombinálják a hő- és füstérzékelő funkcióit.
Üvegtörés érkézelő
Ha héjvédelmet szeretnék kialakítani fontos lehet.
Az üveg hajlásának és törésének hangját figyeli az érzékelő.
Infrasorompó
A kültéri védelem egyik fő eleme. Különbözőtávolságok védelmére is alkalmas, ezt az 2-26-ig terjedő sugárszám adja meg. Ha valami megszakítja az infrasugarakat, akkor bejelez. Telkek vagy akár erkélyek védelmére is alkalmas.
Hangjelzők
Létezik kültéri vagy beltéri hang-fényjelzők. A kültéren elhelyezett eszközök saját akkumulátorral rendelkeznek, hangerejük 100dB-nél is erősebb. A fényjelzővel kiegészített típusok a könnyebb felismerést segítik. Felépítésük rendkívül massziv, így az időjárás elemeinek is ellenállnak. A kültéri szirénák telepítésével szemben is vannak MABISZ előírások, mint magával az egész riasztórendszerrel szemben. Meghatározták például, hogy milyen magasra szerelhetőek.